Sportování je i pro starší ročníky

O tom, že sport výrazným způsobem přispívá k celkovému zdraví člověka netřeba hovořit. Tam kde je pohyb, tak se nemoci raději příliš neukazují. Mnoho starší lidí si však myslí, že sportování pro ně už není, že se jedná hlavně o aktivity, které jsou určeny převážně mladým ročníkům a jedincům ve středním věku, ale nic nemůže být dál od pravdy. Existují stovky, ba i tisíce příkladů, kdy penzisté pravidelně a s chutí zdolávají jeden sportovní limit za druhým. Samozřejmě, že v seniorském věku nejde o žádné špičkové výkony, ale i trocha toho pohybu nad běžný rámec může pomoci ke zlepšení kondice i duševního stavu daného jedince.

sada na badminton

Je ale pravdou, že ne všechny sporty jsou určeny pro všechny věkové kategorie. Například vyloženě silové disciplíny jako je vzpírání nebo přetahování se lanem seniorům příliš nesvědčí. Samozřejmě, že se najdou i výjimky, ale těch je pouze pár. Mnohem lepší je pro lidi v důchodovém věku zabývat se aerobním cvičením, ideálně kombinovaným ještě s protahováním svalstva, případně s jógou. Důležité je vyvinout lehkou zátěž a tu si celou dobu udržovat. Takto se posiluje srdeční sval a zvyšuje výkonnost plic. To platí samozřejmě jak pro staré, tak i pro mladé.
čínky u bot

A jaké tedy přesně jsou sporty určené pro dříve narozenou generaci? Odpověď je prostá. Takové, při kterých se člověk příliš nezadýchá, ale zároveň jde poznat, že něco dělá. Dobrým příkladem je například jízda na kole nebo ještě lépe svižnější procházka. Stačí se rychlejším tempem procházet hodinku denně a výsledky půjdou poznat velice rychle. Sice se to vyloženě nepočítá mezi sportovní aktivity, ale lékaři doporučují i lehčí práci na zahrádce. Okopávání záhon či přesazování různých druhů flóry dá občas taky zabrat, zvláště, pokud je zahrádka velká a rostlin určených k přesazení je velké množství. Jakýkoliv pohyb při mírně zrychleném tepu je zdraví prospěšný.