Nejvyhledávanější a nejprestižnější formou bydlení je stále osobní vlastnictví. Odpadají nájemní náklady, ale na druhou stranu se řeší finance na pořízení nemovitosti. Vždy je nutno počítat s tím, že hypotéka je celoživotní závazek (20-30 let), takže je potřeba počítat s tím, že bude nutno vydělávat dostatek peněz na to, aby se postupně splácela.
Nespornou výhodou je to, že se investuje do vlastního a s takovou nemovitostí také tak můžete nakládat, čili nemovitost můžete prodat, nebo pronajmout a to i během splácení hypotéky.
Další variantou jak získat nemovitost do osobního vlastnictví je převod práv k družstevním bytům. Každé družstvo má odlišné finanční podmínky, v každém případě nájemné jak ho známe, odpadá, další výdaje pak záleží třeba na míře probíhajících rekonstrukcí, míře zateplení apod. Tyto výdaje (zálohy na opravy domu apod.) se pohybují někde kolem jednoho až dvou tisíc měsíčně.
Pojďme se podívat na porovnání bydlení v pronájmu a v osobním vlastnictví:
1) Pronájem
+ ušetřené peníze, které by stálo pořízení vlastní nemovitosti, můžete dál investovat
+ žádné starosti s opravami
– riziko pohybu výšky nájmu, nebo i jeho ukončení
– Platí se vlastníkovi, nemovitost není vaše
–
2) Osobní vlastnictví
+ hodnota nemovitosti časem roste
+ možnost upravovat a rekonstruovat dle vlastního uvážení
– hypotéka je závazkem na celý život
– riziko, že nebudu schopen hypotéku splácet
Je důležité si spočítat, jak vám vyjde případná výška splátky hypotéky k případnému nájemnému v pronájmu. Pokud je splátka jen o pár tisícovek vyšší, má smysl pouvažovat o hypotéce a bydlení v osobním vlastnictví. Záleží i na to, zda jde třeba o mladý pár, který je spolu krátce. Zde by se dalo doporučit společné soužití v podnájmu a teprve po určité době uvažování o celoživotní hypotéce.
Na závěr je nutno říct, že nemovitost svou hodnotu časem nikdy neztratí. Ba navíc později ji pak můžete prodat, nebo darovat svým dětem. To znamená, že další generace už budu bydlet ve svém a platit tak méně.