Podnikání bez plnoletosti

Máte nápad, ve kterém vidíte, že byste mohli v byznysu více než uspět a jediné, co vám v tom překáží je to, že ještě nejste plnoletí? Rozhodně nemusíte zoufat, protože na to, abyste mohli rozjet podnikání, nemusíte čekat až do osmnáctých narozenin.
Snad každý z nás moc dobře ví, co to znamená, když je člověk zletilý. Díky zletilosti je každému z nás umožněna svéprávnost a je možné právně jednat.
lékař u pc
Pokud ale chcete váš byznys rozjet mnohem dříve, je to rozhodně možné. Jsou zde ale podmínky, které musíte splnit. Abyste mohli podnikat, je potřeba souhlas rodičů. Bohužel ne ledajaký souhlas. Tento souhlas musí posvětit soud.
Zákon vychází z toho, že právě rodiče jsou ti, kteří tohoto mladého člověka znají a jsou těmi, kteří jej dovedou nejlépe posoudit. Neposuzují pouze zralost, ale také rizika a nástrahy, které tohoto človíčka rozhodně potkají. Je ještě navíc vyžadováno, aby názor rodičů soud revidoval. Určitě se může stát, že pouze jeden z rodičů bude mít pochopení. Nejlepší by bylo, aby souhlasili oba, ale soud se spokojí i s hlasem jednoho z rodičů. Rozhodně se ale daný soudce bude ptát, proč druhý rodič nesouhlasí s podnikáním svého potomka. Důvody se poté vyhodnotí.
muž s propiskou
Samozřejmě mladý člověk musí soudu vysvětlit, co ho k zahájení podnikání v tak brzkém věku vede, jak si ho představuje a jaké má předpoklady. Soud bude hodnotit hlavně to, zda máte dost rozumu a nezadělali si na problémy, které by mohly být dlouhodobé. Možná že se vám to nemusí líbit, ale soud má za úkol vás ochránit před vaší horlivostí.
Pozor! Jestliže vám rodiče podnikání povolí a později si to rozmyslí, nepůjde to jen tak snadno. Aby totiž mohli svůj souhlas odvolat, budou znovu potřebovat přivolení soudu, který bude opět posuzovat jejich důvody.
Měli byste mít vždy na paměti to, že podnikání není pouze příležitost, ale i velká spousta povinností. Abyste vůbec mohli začít, je potřeba vyřídit si nejrůznější živnosti a mnoho dalších.