Co vám v dnešní době může dát studium vysoké školy?

Možná v této době čím dál častěji uslyšíte o tom, že vysokoškolské vzdělání je čím dál více běžnou záležitostí a nejedná se o nic výjimečného, jako tomu bylo v generaci našich prarodičů. Před cca 50 lety byl titul považován za svátost a neměl ho jen tak někdo. V současnosti se jím pyšní mnoho mladých lidí, dokonce máme několik druhů titulů, některé jsou již skoro totožné s maturitou a jiné jsou zahraniční a vlastně ani netušíme, co znamenají.
kousání pastelky
Kromě toho, co vám vaše okolí může tvrdit o nesmyslnosti vysokoškolského studia a o tom, že by dnes raději uvítali, kdyby sehnali někoho, kdo jim opraví pračku nebo vymaluje garáž, nenechte se přesvědčit o tom, že vaše studijní léta byla zbytečná. A pokud jste ještě ve fázi rozhodování po střední škole nebo z vašich blízkých snad uvažuje o dráze studenta, rozhodně není o čem dumat. Pokud vás nebaví řemesla a nevidíte se v manuální kariéře, tím spíše je to oblast pro vás prospěšná.
Co vám tedy dá studium vysoké školy (a co vám již nikdy nikdo nevezme)?
·         Timemanagement.
Díky organizaci každého semestru se naučíte organizovat a plánovat i své aktivity. Přestože studenti mají celkem volný režim, co se týče povinné docházky, o to více času mají potom na samostatnou přípravu na jednotlivé předměty, kde se již nejedná pouze o memorování věcí, které byste nikdy nevyužili, ale naopak se dostanete do hloubky všech možných témat. Na což navazuje další benefit.
·         Znalosti.
Zde nejspíše ani nemusíme příliš polemizovat o tom, zda to tak je nebo ne. Základem studijního období je bezesporu učení se – a sice touha se učit. Čím více vás baví obor, který jste si zvolili, tím lépe vám učení půjde. Navíc, co vás může namotivovat k učení lépe, než skvělé studijní výsledky?
knihy a blok
·         Práce se zdroji.
Naučíte se pracovat s literaturou a citacemi v rámci vypracovávání nemalého množství seminárních prací. Díky tomu se budete orientovat v informacích, které jsou o daných tématech dohledatelné – které smysl mají a které nikoli, které působí důvěryhodně a o kterých není potřeba psát.
·         Zodpovědnost.
Tato několikaletá zkušenost ve vás (snad) vzbudí pocity zodpovědnosti – zodpovědnosti k termínům, které je potřeba splnit, ke zkouškám, na které je potřeba se naučit, ale především se jedná o zodpovědnost sám k sobě a k tomu, co jsem si zvolil. A sice, pokud jsem se rozhodl studovat, musím tento proces dotáhnout až do samotného konce.
·         Praxe.
Přestože o studentech se často povídá, že se jen flákají po hospodách, nemusí tomu tak být. To, že máte, zejména v posledních ročnících, více volného času mezi školou a školní prací, vám může být ku prospěchu. Hledejte své budoucí uplatnění, zkoušejte různé praxe a stáže, abyste našli vhodný kariérní směr.