Proč nestačí pytlíkový vysavač
Někteří lidé se mohou domnívat, že na údržbu koberce stačí klasický sáčkový vysavač, který koupí za pár stovek. Možná sice dobře znají historii tohoto vynálezu z roku 1912, kdy vůbec první elektrický vysavač začala produkovat švédská firma AB Electrolux, a od té doby se v domácnostech tento princip využívá zcela běžně, ale neuvědomují si, že jde o relativně málo výkonný systém. Sáčkový vysavač totiž pouze nasává vzduch, jehož tlak dokáže uvolnit přilepené nečistoty na kobercových vláknech jen do jisté míry. Uvědomte si, že mnoho prachových částic obsahuje tuk, ten se také do ovzduší rozptyluje při přípravě teplých jídel, a dalším problémem je samotná chůze po koberci, kdy do něj doslova silou vtlačujeme mastný prach, takže tam drží jako přilepený.
Kdyby byl prach suchý a koberce jsme měli na podlaze jen pro ozdobu a nikdo by po nich nenašlapoval, sáčkový vysavač by byl pro jeho čištění dostačující. Dosud jsme se však zmínili pouze o nečistotách, ale co zápach?
Proč nám koberec tak páchne
Rozptýlený tuk v ovzduší na podlaze mezi kobercovými vlákny oxiduje – stárne neboli žlukne, a tento rozkladný proces provází nepříjemný kyselý zápach. Po určité době je proto nutné koberec podrobit důkladnému čištění koberců v Praze speciálním strojem.
Další problém, který mohou někteří z vás přehlížet, jsou vaše chodidla. I při důkladné hygieně se na chodidlech neustále tvoří vrstvička potu a ten je živou půdou pro bakterie. Pochutnávají si na něm tak důkladně, že produkují výkaly – sirné sloučeniny, a ty samozřejmě zapáchají. Jestliže budete chodit po koberci bosí nebo v ponožkách, bude odtud pronikat mezi jeho vlákna váš pot spolu s bakteriemi, a za jistý čas vám jeho vůně bude připomínat týden nemyté bosé nohy. Opět další důvod, proč koberec nechat čistit strojem, nikoli pouze pytlíkovým „Electroluxem“.