Jak spolubydlet?

V případě, že jste doposud bydleli jen s rodiči, může pro Vás spolubydlení představovat určitý stres z neznámého. Ale nezoufejte – v tomto článku jsme si pro Vás připravili pár tipů, kterými se můžete řídit, a Vaše spolubydlení by tak mělo proběhnout hladce.
 sdílené bydlení
V první řadě je důležité vybrat si byt a spolubydlící. Byt vybírejte samozřejmě dle lokace – abyste neměli zbytečně dlouhou cestu do školy. Nezapomeňte také na to, aby se Váš budoucí byt vyskytoval v příjemném, sociálně přátelském prostředí, kde hrozí minimum konfliktů. Je vhodné se také podívat na byt při prohlídce, abyste věděli, do čeho jdete. Všímejte si toho, jak je byt vybavený, jestli splňuje alespoň základní normy komfortu, přistupujte k němu při prohlídce opravdu kriticky – může to být totiž místo, kde budete několik následujících měsíců bydlet. Pokud je to možné, trvejte na tom, abyste měli samostatný pokoj – budete se v něm totiž učit, pracovat na věcech do školy a i spát, přičemž Váš harmonogram se nutně nemusí shodovat s harmonogramem Vašeho spolubydlícího – a to může být občas trochu otravné.
 
Co se spolubydlících týče, ideální je mít všechny spolubydlící Vašeho pohlaví, poněvadž je pak pravděpodobnější, že Váš životní styl bude podobný, že si ve více věcech porozumíte a také nebudete muset řešit, zda nechat prkénko nahoře nebo dole. Skvělé také je, když můžete mít spolubydlící ze stejného oboru, případně fakulty, poněvadž je pak pravděpodobnější, že budete mít stejná témata k hovoru a podobný harmonogram.
pohled do jídelny
 
Co je dále při spolubydlení důležité, je určitě řád – vypište si, kdo kdy bude co uklízet, kdo kdy bude nakupovat, jak se budou vybírat peníze na společné investice… Je vhodné mít tyto věci už od začátku jasné, protože pak předejdete půtkám a dohadům o to, kdo bude dnes uklízet koupelnu a kdo bude nakupovat papíry na záchod.
 
A na konec to nejdůležitější – buďte ohleduplní! Chovejte se ve Vašem společném bytě jako doma, ale berte ohledy také na ostatní. Všichni byste se měli snažit o to, aby Váš byt byl příjemný a aby bylo komfortní v něm bydlet.