Nakupujeme semínka

PC

Každý, kdo se zajímá o práci se sušenými květinami a sám si takové rostlinky vhodné pro tuto práci pěstuje sám, tak ví, že je dobré všechno správně naplánovat. Během zimy se v podstatě připravit na to, co by se mu líbilo z nabídky rostlin, k čemu by se sušené květiny nejvíce hodily a co z nich vlastně bude tvořit. Takový malý plán hodně napomůže tomu, co si zakoupit za semínka nebo sazeničky a také popřemýšlet, kam se nejvíce budou hodit. Pak až přijde čas, tak připravit pro ně vhodnou půdu, která by měla být dobře odplevelená. Období, kdy se vysévají semínka a také jakým způsobem, je vždy uvedeno na daném sáčku, tudíž tady se moc chyb udělat nedá. Teď již jen zbývá rostoucí květiny řádně ošetřovat a očekávat na jejich plodné květy.

karafiáty v ruce

Pozor na správné sušení

Pro práci s květy již musíme postupovat velmi šetrně a dobře si je usušit. Rozhodně se nikdy nesbírají po dešti nebo s rosou na kvítkách. Nejlepší je slunečné počasí a ještě pozor na hranici rozkvětu. Pokud bude již rostlinka před opadáním, tak tady moc nepochodíme ani my se sušením. Příliš rozkvetlé rostliny se samy o sobě brzy rozpadnou. Nicméně usušit se dá poté cokoliv, co si vypěstujeme, získáme darem nebo si natrháme na procházce na louce či v lese. Možností je opět poměrně dost. Horší bude, jak správně květiny připravit, aby dlouho vydržely. Nejprve je nařežeme a pevně svážeme do malých svazků, poté je pověsíme do suché místnosti tak, aby stonky byly směrem nahoru. Sušené rostliny poté zabalíme do hedvábného papíru a uložíme do krabic. V zimě budeme mít o zábavu postaráno.

lisované květy

Lisování je další možnost

Z květin se dají skutečně tvořit velmi krásné věci, nemusí být jen okrasou ve váze, věncích nebo jiných dřevěných dekorací. Dají se vylisovat a poté použít například na různá blahopřání, jmenovky, které se dají využít například u nějaké rodinné oslavy nebo hostiny. Lisovat umí každý a zajisté si tak připomene zkušenosti ze školních lavic, kdy bylo povinné si tvořit vlastní herbář. Kdo ovšem nemá možnosti kde květiny pěstovat či sušit, může si sušené květiny či rovnou hotové výrobky zakoupit.