Kde hledat fair trade zboží?

Fairtrade znamená organizaci, která se snaží o fair trade produkty, neboli ty, které pomáhají podpořit země třetího světa, dodávají jim práci a propagují udržitelnost. Takové zboží bývá často mnohem dražší než to v řetězcích, za to je kvalitnější a ekologičtěji vyráběné. Řadí se k pomalé módě, což je odvětví snažící se snížit nadměrnou spotřebu oblečení s nízkou cenou a z nekvalitního materiálu. Takové kusy totiž najdete v jakémkoliv známém obchodním řetězci. Díky levné výrobě a nižším cenám se rychleji obměňuje sortiment a zvyšuje se množství zboží končícího na skládkách. Propagátorů fair trade značek se dnes najde mnoho, nejsou však propagované jako řetězce HM a další obchody.
 knoflíky na džínách
Eco fashion labels
Internetový obchod poskytující zboží třiceti různých značek. Kromě toho najdete i kamenný obchod na Vinohradech. Kromě certifikátu Fairtrade má tento obchod další dva, přesněji PETA a GOTS. PETA je organizace zabývající se testování na zvířatech, dohlíží na to, že žádný z výrobků ani jeho složek nejsou testované. GOTS se soustředí na ekologickou výrobu produktů. Zboží z tohoto obchodu je vytvořené především pro mladé díky designu jednotlivých kusů. Ty jsou navrhované dle dnešní módy.
 
Greenbutik
Eshop nabízející oblečení především z biobavlny a bambusu, dále například najdete výrobky i z konopí. Oblečení je šité v boho stylu, najdete zde například ale i poměrně moderní vzorované ponožky. I ty jsou vytvořené z bambusu a biobavlny.
obchod s oblečením pro pány
 
Férová móda
Opět internetový obchod nabízející oblečení z biobavlny, bambusu, konopí a tencelu, což je eukalyptové přírodní vlákno. Výrobky, stejně jako u Greenbutiku, jsou střižené v boho stylu. Snad jsou ještě více volné pro to největší možné pohodlí. Nechybí ani certifikace Fairtrade a Vegan. Složení je napsané u každého výrobku, oblečení je často vyráběno ze dvou materiálu, například konopí a biobavlna zároveň.
 
Kromě fair trade zboží však můžete podpořit i menší výrobce například na stránce Fler. Ta spadá také k pomalé módě a zde nakoupené oblečení bude 100% originálním kouskem.