Stavební spoření: bezpečné úspory se státní podporou

Na českém trhu najdete mnoho způsobů, jak si uložit finance na později a výhodně je zúročit. Mnoho z nich má ovšem tu nevýhodu, že tam na konci může být méně než na začátku. A to je samozřejmě něco, co se lidem nelíbí. Stavební spoření od Nebankovní hypotéky je báječným řešením této nemilé situace. U tohoto produktu totiž máte jistotu, že tam vaše finance budou a ještě k tomu vám stát každý rok něco přispěje.

Úspory v prasátku

Popularita neklesá

Právě z tohoto důvodu je tzv. stavebko stále tak oblíbené. Je bezpečné a každý rok můžete od státu získat až 2000 Kč jako bonus. Záleží na tom, kolik během jednoho roku vládnete uložit. Státní podpora je vždy 10 procent, ale přes dva tisíce nedostanete. Pokud za rok uložíte 15 000 Kč, získáte 1 500 Kč navíc. A pokud plníte jednu podmínku, tak už vám je nikdo nevezme. Podívejme se na největší pozitiva a negativa, který tento produkt přináší.

Spoření na bydlení

Výhody

Pozitiv má rozhodně více. Nejdůležitější pro většinu lidí bude to, že jsou peníze pojištěné a máte tak jistotu, že nebudete muset řešit ztrátu. Každý měsíc se samozřejmě bude vše hodnotit úrokem, který se po dobu minimálně šest let nezmění. Nejvíc vám ale vydělá zmíněný bonus, kdy získáte 10 procent za rok. Během spoření musíte finance využít pouze na záležitosti spojené s bydlením, ale po skončení na cokoli chcete. Navíc můžete snadněji získat hypotéku.

 

Nevýhody

Doba šesti let je v zde klíčová. Po tuto dobu budete mít stále stejný úrok, ale také na účet nesmíte sáhnout. Bez ukončení celé smlouvy nemůžete vybrat ani korunu a pokud to budete chtít i přesto udělat, přijdete o celý příspěvek a téměř všechny úroky. Stavebko je proto vhodné např. pro čerstvě plnoleté osoby, které chtějí po vysoké odejít od rodičů do svého a ví, že budou potřebovat větší částku na vybavení apod. Pokud ale myslíte dopředu a víte, že se vám to vyplatí, tak hurá do toho.